5 Kasım 2012 Pazartesi

Gelecek=Çocuk ve Enerji


Geçtiğimiz haftalarda Santral İstanbul'da güzel bir etkinliğe daha katıldık, bu etkinliğin asıl davetlisi kızımdı aslında. Siemens tarafından gerçekleştirilen etkinlik "Gelecek=Çocuk ve Enerji" eğitimi ile küçük çocukların enerji tasarrufunu daha bilinçli olarak yapmasını amaçlıyor. Biz büyükler dışarıda nefis havanın tadını çıkarıp kahvaltı ederken, küçükler de içeride görerek-dokunarak yeni bilgiler öğrendiler, oynadılar, sonra da anlata anlata bitiremediler :)
 
 
Santral İstanbul Enerji Müzesi’nde, Siemens sponsorluğunda 2010 Ekim ayından bu yana devam eden “Gelecek=Çocuk ve Enerji” eğitimlerinde çocuklar, sürdürülebilirlik ve enerji tasarrufu konusunda bilinçlenmeye devam ediyor. 2010- 2011 eğitim öğretim ve  2011- 2012 eğitim öğretim yılında yaklaşık 8.000  öğrenci,  evdeki elektrik tüketiminin yüzde 46’sının gerçekleştiği beyaz eşyaların çevreci özelliklerinin, doğal kaynakların sürdürülebilirliği açısından taşıdığı önemi, öğrencilerin yaşayarak öğrenme fırsatı elde ediyor.

 
Enerji Müzesi’nde bulunan hemen her şeye dokunabildikleri eğitimler sırasında öğrenciler, Silahtarağa Elektrik Santralı’nın tarihi, elektriğin elde edilme yöntemleri hakkında bilgi ediniyor. Eğitim programında buzdolabı, çamaşır makinesi, ütü, bilgisayar gibi elektrikli ev aletlerinin ne kadar enerji harcadıkları bilgisinden hareketle geliştirilen grup oyununa katılıyor. Çocuklar kendilerine dağıtılan kartlar aracılığı ile hangi beyaz eşyanın ne kadar enerji tükettiğine ilişkin fikir yürütüyor. Üzerinde çeşitli beyaz eşya resimleri ve enerji tüketim miktarlarının yer aldığı kartlar, çocukların interaktif bir ortamda, yaşayarak çevre bilinci kazanmalarına destek sağlıyor.  Kartlar daha sonra evde aileleri, okulda arkadaşları ile oynayabilmeleri için çocuklara hediye ediliyor.

 
Programlar Salı günleri “Gelecek=Çocuk ve Enerji” başlığı altında Siemens Ev Aletleri desteği ile ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor. Yaklaşık 25 kişilik gruplar halinde gerçekleştirilen eğitimler, yaş gruplarına göre 1.5- 2 saat sürüyor. Program kapsamında 3- 6 yaş, 7- 12 yaş, 13- 15 yaş ve 16-18 yaş olmak üzere dört gruba, farklı içerikler sunuluyor. Eğitim, Enerji Müzesi içinde yer alan “Enerji Oyun Alanı”nda, tüm yaş gruplarının ilgisini çeken elektrik ve enerji temalı interaktif oyunlarla sona eriyor.
 

Bu güzel ve eğlenceli gün için Siemens'e içten teşekkürler...

1 yorum:

Gülcan dedi ki...

çok güzel bir etkinlik olmuş bence size de bol muhabbetler olsun sevgiler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...